Az Európai Várostörténeti Atlasz című kutatási program 1955-ben indult, a Nemzetközi Várostörténeti Bizottság (International Commission for the History of Towns) kezdeményezésére. Azóta 18 ország több mint 520 városának atlasza jelent meg. A program célja kezdetben egy olyan atlaszsorozat kiadása volt, mely elősegíti a városfejlődés közös európai gyökereinek feltárását azzal, hogy lehetőséget nyújt az összehasonlító topográfiai kutatásra a városok korai történetére vonatkozóan. Az eltelt évtizedek során a munka sokoldalúbbá vált és egyformán figyelmet fordít a városok térbeli fejlődésének, térszerkezetének és térhasználatának vizsgálatára minden korszakban, a kezdetektől a 20. századig.
Noha az egyes országok a várostörténeti atlaszokat többnyire egyedi módon állítják össze, bizonyos tartalmi elemek minden ország esetében megegyeznek. Ezek:
- egy alaptérkép, mely az adott város alaprajzát a legkorábbi (jellemzően a 19. század első felére vagy közepére keltezhető), a telkeket és azok beépítését is feltüntető kataszteri térképek felhasználásával készült 1:2.500-as méretarányban:
- egy a város szűkebb környékét bemutató térkép, amely gyakran egy a 19. század elejére keltezhető katonai felmérés vagy modern kataszteri felmérés reprodukciója 1:25.000 méretarányban:
- egy modern városalaprajz:
- fejlődési fázis-térképek, melyek a topográfiai fejlődés egyes szakaszait régészeti, levéltári és térképi források alapján tervezett és szerkesztett ábrázolják.
A fenti, „kötelező” részek mellett az egyes atlaszok még további tematikus térképeket illetve a történeti térképek reprodukcióit is tartalmazhatják.
A program részletes leírását lásd, itt.
Az Európa-szerte megjelent atlaszokat ábrázoló interaktív térképet lásd, itt.
Európai városok atlasza elérhetőek innen: