Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz
  • A sorozatról
  • Európai projekt
  • Közreműködők
  • Atlaszok
  • Események
  • Olvasósarok
  • Kapcsolat
  • Partnerek
  • EN

Díjat nyert az Óbuda Városatlasz

Òbuda város pecsétje, 1387 (MNL OL, DL 42363)

Nagy öröm a Magyar Várostörténeti Atlasz szerkesztői csapata számára, hogy a Magyar Levéltárosok Egyesülete (MLE) által alapított „Év levéltári kiadványa 2023“ megosztott I. díját az „Ismeretterjesztő kiadványok“ kategóriában az Óbuda városatlasz nyerte el. Az ünnepélyes díjátadásra 2024. április 12-én 10:00 órakor került sor Budapest Főváros Levéltára (BFL) Gárdonyi Albert Termében (1139 Budapest, Teve utca 3–5). A díjakat az egyesület jelenlegi elnökeként dr. Kenyeres István levéltári főigazgató adta át, a díjazottakat pedig a Budapest Történeti Múzeum (BTM) frissen kinevezett igazgatója, dr. Csorba László egyetemi tanár méltatta.

A díjat a szerzők Bácsatyai Dániel, Láng Orsolya, Simon Katalin, valamint Sudár Balázs, illetve a szerkesztők, Majorossy Judit és Tringli István nevében, a BFL képviseletében dr. Simon Katalin vette át.

A rendezvényről készült, itt megosztott fotókat Tálas Róbert készítette.

2024 04 12 ELK2023 TalasR 01 2024 04 12 ELK2023 TalasR 03 DSC6193 2024 04 12 ELK2023 TalasR 02
2024 04 12 ELK2023 TalasR 04 DSC6277 Ev leveltari kiadvany MEGHIVO 2023 04 12 Page 1 2024 04 12 ELK2023 TalasR 05 DSC6279

 

Gyászol a Magyar Várostörténeti Atlasz szerkesztősége: elhunyt Végh András (1964–2024)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA2024. február 1-jén, hosszan tartó, súlyos betegség után meghalt dr. Végh András történész, régész, muzeológus, egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének tanszékvezetője, a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának volt igazgatója, a Magyar Várostörténeti Atlasz szerkesztőbizottságának tagja.

Végh András publikációi között fontos helyet foglal el a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat 2015-ben napvilágot látott középkori Buda-atlasza.

A gyászjelentés itt található, illetve a Pázmány Péter Katolikus Egyetem részéről Takács Miklós, a Budapesti Történeti Múzeum részéről pedig Farbaky Péter búcsúzó sorait olvashatják.

Emlékedet kegyelettel őrizzük! Nyugodj békében András!

 

Budapest 150 – Megjelent az Óbuda városatlasz

OBUDA dosszie latestA korábban megjelent Buda város atlaszok (2015, 2017) után, a napokban végre napvilágot látott a Magyar Várostörténet Atlasz 9. köteteként, Óbuda város atlasza.

A Budapest 150 programsorozat és kiadványfinanszírozás keretében megjelentetett kötet éppen a Budapest Főváros Levéltárában két évente megrendezésre kerülő IX. Magyar Várostörténeti Konferencia idejére esett, így a 2023-as Levéltári Napok rendezvényén az elkészült atlaszt néhányan már kezükbe is vehették. A kötetet Majorossy Judit és Tringli István szerkesztették, szerzőként pedig Bácsatyai Dániel, Láng Orsolya, Simon Katalin és Sudár Balázs működtek közre. Szilágyi Magdolna korábbi előkészitő munkájáért is köszönettel tartozunk. Az angol fordítás Reed Zsuzsanna munkája.

Óbuda atlasza Budapest Főváros Levéltárában, illetve a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetében (illetve a Penna könyvesboltban) is megvásárolható. Hamarosan pedig a szokásos módon a honlapunkra is felkerül. A kötet tudományos bemutatására a későbbiekben kerül sor, amely eseményről hamarosan tájékoztatjuk a kedves érdeklődőket.

 

Római hadak tábora – Királyok otthona – Panelek pazar mámora: Óbuda

Screenshot 2023 11 17 12.05.56A Bölcsészettudományi Intézet, illetve a Kat(tanj) a tudományra munkatársai idén ősszel a közeljövőben megjelenő Óbuda várostörténeti atlasz munkálatairól kisfilmet készítettek, amely forgatás a Budapest 150 – Budapest Könyvfőváros 2023 eseménysorozat részeként valósult meg. A filmben a városatlasz munkatársai, Láng Orsolya (BTM Aquincumi Múzeum), Simon Katalin (Budapest Főváros Levéltára) és Tringli István (Bölcsészettudományi Intézet) mellett az intézet kiadványcsoportjának munkatársai, köztük Kovács Éva, Ördög Virág és Horváth Imre is közreműködtek. A nézők rövid betekintést nyerhetnek abba, hogyan is készülnek a várostörténeti atlaszok. A kisfilm produkciós vezetője Szilágyi Adrienn, rendezője Benkó Tamás, operatőre pedig Táborosi András volt. Az elkészült alkotást a Bölcsészettudományi Intézet Youtube csatornáján, ezen a linken tekinthetik meg. A mellékelt képeket a kisfilmből válogattuk.

Screenshot 2023 11 17 12.00.59 Screenshot 2023 11 17 12.03.14

 

A Városatlasz Munkabizottság munkatársai Jászvásáron jártak

Iasi0 cover Gravura Iasi 1788Iasi0 cover2Idén 2023. szeptember 18. és 20. között került sor a Nemzetközi Várostörténeti Bizottság (International Commission for the History of Towns, ICHT) éves, tematikus vándorkonferenciájára Moldva történelmi régiójának kulturális központjában, a romániai Jászvásáron (Iaşi-ban), amely 1564-től 1859-ig a Moldvai Hercegség, majd pedig a 20. század elején egy ideig (1916-1918) a Román Királyság fővárosa volt. A konferencia szervezői idén Laurenţiu Rădvan és Dan Dumitru Iacob, a Román Várostörténeti Bizottság tagjai voltak. Intézményi támogatást az esemény megrendezéséhez a Román Várostörténeti Bizottságon túl az Alexandru Ioan Cuza Egyetem Történettudományi Intézete, a „Regina Maria” városi múzeum, valamint a „Moldova” nemzeti múzeumegyüttes adott.

A konferencia keretein belül (szeptember 18-án, hétfőn délelőtt), szokásos módon sort került az ICHT keretein belül működő Városatlasz Munkacsoport (Atlas Working Group, AWG) éves találkozójára és munkamegbeszélésre is. A rendezvényen, az elmúlt évekhez hasonlóan, a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozatot Szende Katalin (mint az ICHT tagja és az AWG vezetője), valamint Majorossy Judit (az AWG tagja) képviselték.

A háromnapos konferencia két helyszínen zajlott, a román nemzeti múzeum és a Románia utolsó királynéjáról elnevezett „Regina Maria” városi múzeum történelmi épületeiben. Az első nap a jászvásári Kultúrpalota (Palatul Culturii) reprezentatív falai között került sor többek közt a városatlasz munkabizottság megbeszélésére és a magyar városatlasz munkatársának, Majorossy Juditnak a beszámolójára is, aki a nyomdai előkészítés fázisában levő Óbuda atlaszról beszélt. A mai épület helyén állt a középkori moldovai hercegi palota (1434 után), amelynek néhány feltárt fala és a régészeti ásatások során talált tárgyak a konferencia keretei között megtekintett kiállításban láthatóak voltak. A 19. század elején (Alexandru Moruzi fejedelem idején) épült fel a mai épület elődje, amelyet aztán kétszer is átépítettek, mígnem a 20. században (1955-ig) igazságügyi palotaként szolgált. A bemutatott maketteken ezek az építéstörténeti változások jól követhetőek.

A második és harmadik napon a városi múzeum egyik, nemrégen felújított, korábban bojár kúriaként szolgáló épületében voltak a résztvevők. A múzeum facebook oldalán a konferencia előadásai adott időben az érdeklődők számára online is követhetőek voltak (az eseményt követően azonban sajnos már nem hallgathatóak meg). Az előadások témáit és azok absztraktjait lásd itt. Idén a konferencia megnyitó előadását a Helsinki Egyetem professzora, Peter Clark tartotta, „Crisis and Mediating Urban Order from the Middle Ages to the Present” címmel.

Ahogyan a nyitó előadás címe is jelzi, a konferencia témája a korábbi két évhez hasonlóan a városi rend témája köré szerveződött. A spliti konferencia (2021) a városi rend megteremtésének, szabályozásának és fenntartásának főszereplőit (Protagonists of Urban Order), az írországi konferencia (2022) a városi rendet megbontó különféle kríziseket és a rendet bomlasztó tényezőket és szereplőket (Crisis in Urban Order), míg az idei konferencia a válságokat, illetve a nagyobb horderejű változásokat követően a városi rend helyreállításának folyamatát és szereplőit (Mediating Urban Order) vizsgálta. A konferencia programja megtalálható itt.

A mellékelt fotók közül a múzeumbeli kiállításokban néhányat Majorossy Judit készített, az eseményről készült további fotókat pedig a szervezőknek köszönjük!

Iasi1

Iasi2

Iasi3

Iasi8
Iasi4

Iasi5

Iasi7
Iasi9 Iasi10 Iasi11 20230920 Laurentiu

Iasi12

Iasi15

Iasi16 20230920 091107

 

Várerődök, magánvárak, kastélyok – Tringli István előadása Pilsenben

Pilsen1 coverTringli István részt vett a Castrum Bene 17 nevű nemzetközi konferencián, amelyet 2023. szeptember 5. és 8. között rendeztek a csehországi Pilsenben. A konferencia a Burg und (Un)Recht címet viselte, és az előadók ennek megfelelően a várak jogi kérdéseit vizsgálták.

Tringli István „Fehde, Burg und die Verantwortung der Burggrafen im spätmittelalterlichen Ungarn” címmel tartott előadást. Előadásában többek között megállapította, hogy a Fehdeknek és az ahhoz hasonló jogintézményeknek fontos szerepük volt a magánvárak építésében, miként a Fehdék felszámolása is közrejátszott abban, hogy a 16. század után megszűnt a magánvárak építése, és az egykori várurak erődök helyett kastélyokba költöztek.

A konferenciaprogram itt olvasható. A konferenciát követően a résztvevők Křivoklat, Žebrák és Točník várát látogatták meg.

Pilsen3a

Pilsen2

Pilsen4

 

Történeti helyrajz és városatlasz - Tringli István előadása

jako meghivo 2023.05Az Erdélyi Múzeum Egyesület Jakó Zsigmond Kutatóintézet meghívására Tringli István 2023. május 2-án Történeti helyrajz és városatlasz címmel előadást tart Kolozsváron az Erdélyi Múzeum Egyesület székházában. A rendezvény meghívója itt érhető el.

Kiállítás megnyitó Szombathelyen

FH 95412 A szombathelyi városatlasz elkészítésében részt vevő Kiss Gábor és Mayer László közreműködésével 2023. április 27-én Történelmi képek Szent Márton városának múltjából címmel kiállítás nyílik a szombathelyi Savaria Múzeumban, amelyet Tringli István nyit meg. A rendezvény meghívója itt érhető el. A tárlat 2023. június 11-ig látogatható.

TI szombathely1 TI szombathely2

TI szombathely3

További cikkeink …

  1. Óbuda a római korban - Láng Orsolya podcast interjúja angolul
  2. A Nemzetközi Várostörténeti Bizottság és a Városatlasz Munkabizottság idén Írországban tartotta éves összejövetelét
  3. Kerekasztal a szombathelyi városatlaszról
  4. Oxford Seminar in Cartography előadás a magyar atlaszokról
1. oldal / 5
  • Első
  • Előző
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Következő
  • Utolsó
  1. Ön itt van:  
  2. Főlap
  3. Események

BTK ♦ Impresszum ♦ Oldaltérkép

Bölcsészettudományi Kutatóközpont
© 2016–2025. Minden jog fenntartva

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont

Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.