Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz
  • A sorozatról
  • Európai projekt
  • Közreműködők
  • Atlaszok
  • Események
  • Olvasósarok
  • Kapcsolat
  • Partnerek
  • EN

Kerekasztal a szombathelyi városatlaszról

szombathely programhozA magyar régészet napja rendezvénysorozat keretében Szombathelyen, 2022. május 27-én, péntek délután 4 órai kezdettel Dr. Kiss Gábor és Sosztarits Ottó régészekkel Mayer László, a Vasi Szemle főszerkesztője beszélget arról, hogyan készül a szombathelyi várostörténeti atlasz.

Helyszín: Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház.

A rendezvény a Közösségek Hete keretében valósul meg.

További információkat a régészet napi programok között, a múzeum honlapján és facebook oldalán találhatnak.

Oxford Seminar in Cartography előadás a magyar atlaszokról

Atlas european towns 768x599Az oxfordi Bodleian Könyvtár Térképtára (Bodleian Library, University of Oxford, Special Collections, Bodleian Map Room) rendszeresen szervez térképészeti szemináriumokat (The Oxford Seminars in Cartography - TOSCA). A 2021/2022-es programsorozat (29th Annual Series) keretén belül az európai történeti városatlaszsorozat is lehetőséget kapott a bemutatkozásra.

Erre vonatkozóan lásd itt.

Az előadásokra 2022. április 28-a és május 26-a között, csütörtökönként online, zoom webinar keretében került sor. A német (Daniel Stracke, Universität Münster), az angol (Keith Lilley, Queen's University Belfast) és az ír (Royal Irish Academy) városatlasz sorozat mellett 2022. május 26-án, csütörtökön Szende Katalin Maps of the European Historic Towns Atlas IV: East Central Europe címmel a kelet-európai városatlaszokról, köztük az elkészült magyar atlaszsorozatról beszélt.

Programajánló a hétvégére: Szombathely településtörténete a római kortól

2022. április 23-án, szombaton 14 órai kezdettel, Dr. Kiss Gábor vezetésével tematikus tárlatvezetésre kerül sor a szombathelyi Smidt Múzeumban (Cím: 9700 Szombathely, Hollán Ernő utca 2).

Szombathely esemeny

Smidt muzeumA Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat szombathelyi kötetének előkészítő munkálatai kapcsán a Kr. u. 50 körül alapított város térbeli fejlődését, időbeli változásait szemléltető térképvázlatok készültek. Ezeket végignézve nyomon kísérhetjük a római colonia fokozatos kiépülését, illetve későbbi összeszűkülését, romjain a középkori település létrejöttét, majd a szabadalmas püspöki mezőváros megszületését, amely aztán a 19. század végére a modern városok sorába lépett.

Ebbe a településtörténetbe vezeti be a látogatókat Dr. Kiss Gábor, a Savaria Múzeum régésze, a szombathelyi városatlasz egyik közreműködője.

További információkat a múzeum honlapján és facebook oldalán találhatnak.

 

Nyilatkozat az ukrajnai háború kapcsán

Lviv kep1A Magyar Várostörténeti Atlasz szerkesztőinek és kutatóinak közössége csatlakozik a Historic Towns Trust nyilatkozatához. Szeretnénk kifejezni őszinte együttérzésünket és támogatásunkat Ukrajna népe iránt. Borzalommal szemléljük életek, otthonok és demokratikus szabadságjogok pusztulását Ukrajnában. Mély részvétünket fejezzük ki tudós kollégáinknak, jelen esetben különösen az ukrán történelmi városok atlaszán dolgozóknak. A történelmi városokkal kapcsolatos munkájuk fontos szerepet játszik Ukrajna városi, épített örökségének megőrzésében. (Az eredeti szöveget teljes terjedelmében lásd itt.)

 

Myron Kapral, az Ukrán Várostörténeti Atlasz tudományos szerkesztőjének válasznyilatkozata:

Kedves Kollégák és Barátaink!

Szívből köszönjük a Historic Towns Trust nyilatkozatát és Ukrajna lakossága irányában kifejezett szolidaritását ebben a számunkra vészterhes időszakban. Mi itt Ukrajnában érezzük az egész világ felénk irányuló támogatását!

Az Ukrán Várostörténeti Atlaszsorozat 1. kötete (Lviv/Lemberg) 2014-ben jelent meg, a kelet-ukrajnai háború idején, amikor Oroszország krimi és donyeci inváziója elkezdődött. Ezt követően még világosabbá vált számunkra az Európai Történelmi Városatlasz-sorozat egyik fő célja, hogy a történelmi városok helyrajzát az atlasz segítségével megőrizzük utódaink számára. Máig összesen négy kötet jelent meg (Lviv - 2014, Halics - 2018, Zhovkva - 2016, Zhydachiv - 2020). Az Ukrajna elleni agresszió kezdete előtt készült el az 5. kötet (Belz - 2022), amelynek publikálására már nem kerülhetett sor (a borítót lásd a képek között). Terveink között szerepel az ukrán történelmi városatlaszok interaktív, interneten elérhető változatainak a megvalósítása. Szívélyes üdvözlettel.

Az ukrán városatlaszokra lásd saját academia.edu honlapomat.

 

Lviv no1.cover 


Halics no2.cover

 

Zhovkva no3.cover

 

 Zhydachiv_no4.cover.jpg
 Lviv kep2  Halics kep  Zhovkva kep  Zhydachiv kep

 Belz no5.cover

A városi tér története: Projektbemutató az MTA Történettudományi Bizottság ülésén

TringliEventKep2022. február 4-én a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Bizottsága rendes ülést tartott.

A bizottság elnöke, Frank Tibor akadémikus felkérésére Tringli István a bizottság tagja ismertette a magyar városatlasz projektet.

A prezentáció címe A városi tér története, a magyar várostörténeti atlaszok volt.

A bemutatóban szó volt az atlaszok céljáról, felépítéséről, megjelenéséről, a vállalkozás történetéről, a feldolgozásban részt vevők bemutatásáról, az alkalmazott tudományos módszerekről. Végül Tringli István elmondott néhány olyan általánosítható megállapítást, amelyet az eddig megjelent atlaszoknak köszönhetünk.

A bécsi magyar közönségnek is bemutatkozott a Városatlasz sorozat

BecsBemutatkozoKA bécsi Collegium Hungaricum rendszeresen teret ad a magyar kutatások eredményeinek szélesebb körben való megismertetésének. Dr. Bertényi Iván, a Bécsi Magyar Történeti Intézet igazgatója ezúttal a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat bemutatására hívta Dr. Szende Katalint, a sorozat főszerkesztőjét, Dr. Majorossy Juditot, aki jelenleg a sorozat koordinátori teendőit látja el, és Dr. Fedeles Tamást, a közelmúltban megjelent 8. (Pécs) kötet szerkesztőjét. A rendezvényre a Bécsi Collegium Hungaricum nagytermében került sor 2022. január 31-én, 19 órai kezdettel. A kerekasztal-beszélgetés keretében a meghívottak beszéltek a nemzetközi vállalkozás kezdeteiről, a magyar atlaszprojekt indulásáról, az atlaszok felépítéséről, a módszerekről, műhelytitkokról és érdekességekről. Részletesebben szó esett a soproni és a pécsi (a legelső és a legutóbb megjelent) atlaszokról, a jövőbeli kihívásokról, és a határon túli történeti városok topográfiai kutatásairól is.


Becs 2 k Becs 3 k Becs 4 k  Becs 5 k 

A 21. század kihívásai a történeti városatlaszokra nézve: háromnapos online műhelykonferenciát rendezett az Európai Városatlasz Munkabizottság

csm historische landschaft braunschweig covermotiv fe82d30465Az eredetileg 2020. március 11-13-ra, Münsterben, az Összehasonlító Várostörténeti Intézetbe (Institut für vergleichende Städtegeschichte, ISTG) tervezett rendezvényre, többszöri halasztás után végül online formában, 2021. november 18-án, illetve november 22-23-án került sor. Az eseményen a Magyar Várostörténeti Atlasz projektet Majorossy Judit képviselte. A rendezvényt a münsteri intézet koordinálta, és a Building a Common Instrastructure for Sustainability and Re-Use of Historic Towns Atlas Project Geodata as a Basis for Future Research címen zajló online megbeszélések alapvető célja a különböző nemzeti városatlasz projektek digitálisan felhalmozott adatainak közös kezelésére létrehozandó felület praktikus kérdései, formái, a lehetségesen felmerülő problémák, illetve a GIS-alapú várostopográfiai kutatások jövője volt.

A Nemzetközi Várostörténeti Bizottság 2021-ben Splitben tartotta éves megbeszélését

SplitfromAboveA Nemzetközi Várostörténeti Bizottság (International Commission for the History of Towns, ICHT) szokásos éves közgyűlésére és ezt követően egy tematikus konferenciára 2021-ben Splitben került sor, amelyen Szende Katalin és Majorossy Judit képviselte, ezúttal online formában, a Magyar Várostörténeti Atlaszt.

AZ ICHT 2021. szeptember 20-án délelőtt megtartott közgyűlésén, Szende Katalint ismét megválasztotta intézőbizottsági tagjává. Az ICHT keretein belül működő Városatlasz Munkacsoport tagjai közé pedig felvette Majorossy Juditot, aki a munkacsoport megbeszélésén beszámolt a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat újabb megjelent köteteiről és az új projektfázis elindulásáról (a Pest, Szombathely, Győr és Ózd atlasz munkálatairól).

A munkaülések után Irena Benyovsky Latin (Zágráb – Horvát Történeti Intézet) és Tonija Andrić (Split – Történeti Intézet) szervezésében Protagonists of Urban Order from the Antiquity to the Present címmel került sor egy nemzetközi konferenciára. A világi hatóságok és hivatalnokaik, az egyházi intézmények és a papság, a különféle városi közösségek, illetve a szegregált közösségek témái álltak az összesen 17 előadást felölelő szekciók középpontjában. Az előadások absztraktjait lásd itt.

További cikkeink...

  1. Bemutatták a Pécs városatlaszt
  2. Megjelent a Pécs városatlasz
  3. Budapesten rendezett konferenciát a Nemzetközi Várostörténeti Bizottság és a Városatlasz Munkacsoport
  4. Újabb történeti városatlasz látott napvilágot
1. oldal / 4
  • Első
  • Előző
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Tovább
  • Utolsó
  1. Ön itt van:  
  2. Kezdőlap
  3. Események

MTA ♦ MTA BTK ♦ Impresszum ♦ Oldaltérkép

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont
© 2016–2022. Minden jog fenntartva

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont

Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.