Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz Magyar Várostörténeti Atlasz
  • A sorozatról
  • Európai projekt
  • Közreműködők
  • Atlaszok
  • Események
  • Olvasósarok
  • Kapcsolat
  • Partnerek
  • EN

A Városatlasz Munkabizottság munkatársai Jászvásáron jártak

Iasi0 cover Gravura Iasi 1788Iasi0 cover2Idén 2023. szeptember 18. és 20. között került sor a Nemzetközi Várostörténeti Bizottság (International Commission for the History of Towns, ICHT) éves, tematikus vándorkonferenciájára Moldva történelmi régiójának kulturális központjában, a romániai Jászvásáron (Iaşi-ban), amely 1564-től 1859-ig a Moldvai Hercegség, majd pedig a 20. század elején egy ideig (1916-1918) a Román Királyság fővárosa volt. A konferencia szervezői idén Laurenţiu Rădvan és Dan Dumitru Iacob, a Román Várostörténeti Bizottság tagjai voltak. Intézményi támogatást az esemény megrendezéséhez a Román Várostörténeti Bizottságon túl az Alexandru Ioan Cuza Egyetem Történettudományi Intézete, a „Regina Maria” városi múzeum, valamint a „Moldova” nemzeti múzeumegyüttes adott.

A konferencia keretein belül (szeptember 18-án, hétfőn délelőtt), szokásos módon sort került az ICHT keretein belül működő Városatlasz Munkacsoport (Atlas Working Group, AWG) éves találkozójára és munkamegbeszélésre is. A rendezvényen, az elmúlt évekhez hasonlóan, a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozatot Szende Katalin (mint az ICHT tagja és az AWG vezetője), valamint Majorossy Judit (az AWG tagja) képviselték.

A háromnapos konferencia két helyszínen zajlott, a román nemzeti múzeum és a Románia utolsó királynéjáról elnevezett „Regina Maria” városi múzeum történelmi épületeiben. Az első nap a jászvásári Kultúrpalota (Palatul Culturii) reprezentatív falai között került sor többek közt a városatlasz munkabizottság megbeszélésére és a magyar városatlasz munkatársának, Majorossy Juditnak a beszámolójára is, aki a nyomdai előkészítés fázisában levő Óbuda atlaszról beszélt. A mai épület helyén állt a középkori moldovai hercegi palota (1434 után), amelynek néhány feltárt fala és a régészeti ásatások során talált tárgyak a konferencia keretei között megtekintett kiállításban láthatóak voltak. A 19. század elején (Alexandru Moruzi fejedelem idején) épült fel a mai épület elődje, amelyet aztán kétszer is átépítettek, mígnem a 20. században (1955-ig) igazságügyi palotaként szolgált. A bemutatott maketteken ezek az építéstörténeti változások jól követhetőek.

A második és harmadik napon a városi múzeum egyik, nemrégen felújított, korábban bojár kúriaként szolgáló épületében voltak a résztvevők. A múzeum facebook oldalán a konferencia előadásai adott időben az érdeklődők számára online is követhetőek voltak (az eseményt követően azonban sajnos már nem hallgathatóak meg). Az előadások témáit és azok absztraktjait lásd itt. Idén a konferencia megnyitó előadását a Helsinki Egyetem professzora, Peter Clark tartotta, „Crisis and Mediating Urban Order from the Middle Ages to the Present” címmel.

Ahogyan a nyitó előadás címe is jelzi, a konferencia témája a korábbi két évhez hasonlóan a városi rend témája köré szerveződött. A spliti konferencia (2021) a városi rend megteremtésének, szabályozásának és fenntartásának főszereplőit (Protagonists of Urban Order), az írországi konferencia (2022) a városi rendet megbontó különféle kríziseket és a rendet bomlasztó tényezőket és szereplőket (Crisis in Urban Order), míg az idei konferencia a válságokat, illetve a nagyobb horderejű változásokat követően a városi rend helyreállításának folyamatát és szereplőit (Mediating Urban Order) vizsgálta. A konferencia programja megtalálható itt.

A mellékelt fotók közül a múzeumbeli kiállításokban néhányat Majorossy Judit készített, az eseményről készült további fotókat pedig a szervezőknek köszönjük!

Iasi1

Iasi2

Iasi3

Iasi8
Iasi4

Iasi5

Iasi7
Iasi9 Iasi10 Iasi11 20230920 Laurentiu

Iasi12

Iasi15

Iasi16 20230920 091107

 

Várerődök, magánvárak, kastélyok – Tringli István előadása Pilsenben

Pilsen1 coverTringli István részt vett a Castrum Bene 17 nevű nemzetközi konferencián, amelyet 2023. szeptember 5. és 8. között rendeztek a csehországi Pilsenben. A konferencia a Burg und (Un)Recht címet viselte, és az előadók ennek megfelelően a várak jogi kérdéseit vizsgálták.

Tringli István „Fehde, Burg und die Verantwortung der Burggrafen im spätmittelalterlichen Ungarn” címmel tartott előadást. Előadásában többek között megállapította, hogy a Fehdeknek és az ahhoz hasonló jogintézményeknek fontos szerepük volt a magánvárak építésében, miként a Fehdék felszámolása is közrejátszott abban, hogy a 16. század után megszűnt a magánvárak építése, és az egykori várurak erődök helyett kastélyokba költöztek.

A konferencia programja itt olvasható. A konferenciát követően a résztvevők Křivoklat, Žebrák és Točník várát látogatták meg.

Pilsen3a

Pilsen2

Pilsen4

 

Történeti helyrajz és városatlasz - Tringli István előadása

jako meghivo 2023.05Az Erdélyi Múzeum Egyesület Jakó Zsigmond Kutatóintézet meghívására Tringli István 2023. május 2-án Történeti helyrajz és városatlasz címmel előadást tart Kolozsváron az Erdélyi Múzeum Egyesület székházában. A rendezvény meghívója itt érhető el.

Kiállítás megnyitó Szombathelyen

FH 95412 A szombathelyi városatlasz elkészítésében részt vevő Kiss Gábor és Mayer László közreműködésével 2023. április 27-én Történelmi képek Szent Márton városának múltjából címmel kiállítás nyílik a szombathelyi Savaria Múzeumban, amelyet Tringli István nyit meg. A rendezvény meghívója itt érhető el. A tárlat 2023. június 11-ig látogatható.

TI szombathely1 TI szombathely2

TI szombathely3

Óbuda a római korban - Láng Orsolya podcast interjúja angolul

Láng Orsolya régésszel, a budapesti Aquincumi Múzeum jelenlegi igazgatójával, az Óbuda várostörténeti atlasz egyik szerzőjével készült angol nyelvenaquincum interjú 2023. február 21-én. A podcast a 2014-ben létrehozott Medieval Central Europe Research Network (MECERN) és a Közép-európai Egyetem Középkortudományi Tanszéke (CEU Medieval Studies) számára készített, Közép-Európa korai és középkori korszakát tárgyaló interjúsorozat része. Ebben az interjúban Láng Orsolya a fénykorában 60000 lakosú római Aquincum városában végzett munkájáról és annak a kora középkorra vonatkozó örökségéről beszél. A légiós erőd, közigazgatási központ és polgári város fontos része volt a globális római világnak. Aquincum kezdetben a birodalmon kívülről érkező telepeseket befogadta és "romanizálta", de a birodalom fokozatos hanyatlásával a limestől északra és keletre fekvő területekről származó félnomád "barbár" törzsek lassan felváltották a letelepedett városi, római lakosságot. Ezek az emberek új kultúrát és új életmódot hoztak magukkal. A podcastot angolul az alábbi linken hallgathatják meg.

A Nemzetközi Várostörténeti Bizottság és a Városatlasz Munkabizottság idén Írországban tartotta éves összejövetelét

Derry foto1A Nemzetközi Várostörténeti Bizottság (International Commission for the History of Towns, ICHT) tagjai 2022-ben írországi helyszíneken tartották meg szokásos éves közgyűlésüket, illetve az ehhez hagyományosan kapcsolódó tematikus vándorkonferenciát, valamit az ICHT keretein belül működő Városatlasz Munkacsoport éves találkozóját és műhelykonferenciáját. A rendezvényen a magyar várostörténetet és a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozatot Szende Katalin és Majorossy Judit képviselték.Derry foto2

Az egyhetes rendezvényt az Ír Várostörténeti Atlasz munkatársai több helyszínre szervezték, nem véletlenül, hiszen az idei év az ír sziget kettészakadásának (Partition of Ireland) centenáriuma, és a szervezők (Ruth McManus, Dublin City University; Michael Potterton, Maynooth University; Sarah Gearty, Royal Irish Academy és Keith Lilley, Queen’s University Belfast) a szakadás ellenére való összetartozást erősítendő Dublin/Maynooth és Derry/Londonderry helyszíneket választották a szakmai összejövetel résztvevői számára. A konferencia alatt több szakmai kirándulásra is sor került, mind az Ír Köztársaságban (Maynooth, Dublin, Kells, Cavan), mind Észak-Írországban (Enniskillen, Derry).

A konferencia témája meglehetősen aktuális volt (Crisis in Urban Order), hiszen az előadások a városi rendet bomlasztó krízis, válság, elszakadás kérdését járták körül, földrajzi, kulturális és társadalmi értelemben egyaránt. A nemzetközi városatlasz munkabizottság szekcióján belüli kerekasztal beszélgetést és az ahhoz kapcsolódó rövid előadásokat pedig a megosztott/felosztott városoknak (Mapping Crisis – Historic Towns Atlases and Divided Cities) szentelték. A szekciók különböző megközelítésekből vizsgálták a városi rend válságát: a városi tér rendjének változása, a városvezetés politikai rendjének alakulása, a társadalmi csoportok között fennálló rend felborulása szempontjából közelítették meg a kérdést. Középpontba kerültek a különféle városi konfliktusok, amelyekre háború, megszállás, vagy lázongások következtében került sor, illetve egyes előadások a járványok (pestis, kolera), a környezeti katasztrófák (árvíz, földrengés), a nem megfelelő életkörülmények (egészségügyi viszonyok, lakhatási gondok), vagy a nem megfelelő ellátás (élelem) következményeit vizsgálták, mások pedig a vallási megosztottság hatását elemezték a korábbi városi, illetve társadalmi rend alakulása szempontjából a különböző európai régiókban, illetve különböző történelmi korszakokban.

A kronologikusan összeállított program nyitó előadásában Szende Katalin a magyar, a cseh és lengyel püspöki városok példáján az egyháziak és a világiak között felmerülő különböző konfliktusokat vizsgálta (Neither God’s Peace, Nor Civic Order? Conflicts in Central European Cathedral Cities in the Middle Ages). Az előadások absztraktjait lásd itt. A Városatlasz Munkacsoport az utolsó nap egy kerekasztal beszélgetés keretében azt járta körül, hogy a fenti értelemben vett válságból, illetve megosztottságból, mi és hogyan jeleníthető a városatlaszokon. Majorossy Judit a már megjelent magyar atlaszok példáján (elsősorban Buda, Pécs és Szeged) a török hódoltság időszakának válságát és az annak nyomán létrejött városi megosztottságot mutatta be (Divided Cities? as a Consequence of the Ottoman Wars/Advance in the Kingdom of Hungary: Examples from the Hungarian Atlas of Historic Towns Series). A konferencia programja megtalálható itt. A mellékelt fotókat Jennifer Moore (Royal Irish Academy), Szende Katalin és Majorossy Judit készítte. További fotók és angol nyelvű összefoglaló található az ír tudományos akadémia honlapján.

 20220914 Dublin RIA  SZK_eloadas-1.jpg  20220913 SZK round  Dublin-walk.jpg
 20220916 HTA part  MJ_eloadas.jpg  MJ_eloadas1-1.jpg  Derry-walk-1.jpg
 20220913 085732  20220914_154437-1.jpg 20220916_160126-1.jpg   
 Kells walk  Kells-walk1.jpg Dublin walk1 

 

Kerekasztal a szombathelyi városatlaszról

szombathely programhozA magyar régészet napja rendezvénysorozat keretében Szombathelyen, 2022. május 27-én, péntek délután 4 órai kezdettel Dr. Kiss Gábor és Sosztarits Ottó régészekkel Mayer László, a Vasi Szemle főszerkesztője beszélget arról, hogyan készül a szombathelyi várostörténeti atlasz.

Helyszín: Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház.

A rendezvény a Közösségek Hete keretében valósul meg.

További információkat a régészet napi programok között, a múzeum honlapján és facebook oldalán találhatnak.

Oxford Seminar in Cartography előadás a magyar atlaszokról

Atlas european towns 768x599Az oxfordi Bodleian Könyvtár Térképtára (Bodleian Library, University of Oxford, Special Collections, Bodleian Map Room) rendszeresen szervez térképészeti szemináriumokat (The Oxford Seminars in Cartography - TOSCA). A 2021/2022-es programsorozat (29th Annual Series) keretén belül az európai történeti városatlaszsorozat is lehetőséget kapott a bemutatkozásra.

Erre vonatkozóan lásd itt.

Az előadásokra 2022. április 28-a és május 26-a között, csütörtökönként online, zoom webinar keretében került sor. A német (Daniel Stracke, Universität Münster), az angol (Keith Lilley, Queen's University Belfast) és az ír (Sarah Gearty, Royal Irish Academy) városatlasz sorozat mellett 2022. május 26-án, csütörtökön Szende Katalin Maps of the European Historic Towns Atlas IV: East Central Europe címmel a kelet-európai városatlaszokról, köztük az elkészült magyar atlaszsorozatról beszélt.

Az előadások 2023. februárjától online is meghallgathatóak az alábbi linkeken:

Stracke; Lilley, Gearty, és Szende.

További cikkeink...

  1. Programajánló a hétvégére: Szombathely településtörténete a római kortól
  2. Nyilatkozat az ukrajnai háború kapcsán
  3. A városi tér története: Projektbemutató az MTA Történettudományi Bizottság ülésén
  4. A bécsi magyar közönségnek is bemutatkozott a Városatlasz sorozat
1. oldal / 4
  • Első
  • Előző
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Tovább
  • Utolsó
  1. Ön itt van:  
  2. Kezdőlap
  3. Események

MTA ♦ MTA BTK ♦ Impresszum ♦ Oldaltérkép

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont
© 2016–2023. Minden jog fenntartva

MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont

Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.